ଜଳବାୟୁ ମଡେଲିଂ ଫିଲ୍ଡରେ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଆଇଏମଡି ଏବଂ ସୋଆ ମଧ୍ୟରେ ଚୁକ୍ତି

0

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨/୦୮: ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଭୟଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଅନୁଭୂତ ହେଉଥିବାରୁ ଶିକ୍ଷା ‘ଓ’ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (ସୋଆ) ଏବଂ ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ଶନିବାର ଜଳବାୟୁ ମଡେଲିଂ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ବୁଝାମଣାପତ୍ର (ଏମଓୟୁ) ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି, ଯାହାକି ଜଳବାୟୁ ସ୍ଥାୟୀ ଚାଷ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନ କରିବା ଏବଂ ସୀମାବଦ୍ଧ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବ।

ଆଇଏମଡିର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ଶ୍ରୀ ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ମହାପାତ୍ର ଏବଂ ସୋଆର କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ପ୍ରଦିପ କୁମାର ନନ୍ଦ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି। ଡକ୍ଟର ମହାପାତ୍ର ମଧ୍ୟ ସୋଆ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ପ୍ରଫେସର ଡ. ମନୋଜରଞ୍ଜନ ନାୟକଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରିତ କରି ମତ ବିନିମୟ କରିଥିଲେ। ସୂଚନାଥାଉକି, ସୋଆ ପୂର୍ବରୁ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଚଳାଇଆସୁଛି ଏବଂ ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଜଳବାୟୁ ସ୍ମାର୍ଟ କୃଷି କେନ୍ଦ୍ର (CCSA) ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛି।

ଏହି ଦୁଇ ସଂଗଠନ କେସ୍ ଷ୍ଟଡି ମଧ୍ୟ କରିବେ, ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବେ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ବିଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଦୀୟମାନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ତଥା ସମାଜ ପାଇଁ ଏହାର ପ୍ରୟୋଗ ଉପରେ ରାଉଣ୍ଡ ଟେବୁଲ୍ ବୈଠକ, ସେମିନାର ଏବଂ ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ମିଳିତ ପ୍ରକାଶନ ଏବଂ ରିପୋର୍ଟ ଆଣିବେ।
ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆଇଏମଡି ଏବଂ ସୋଆ ମିଳିତ ଭାବରେ ଉଦୀୟମାନ ଯନ୍ତ୍ରର ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବେ ଯେପରିକି ଜଳବାୟୁ ବିଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଭାବ ଭିତ୍ତିକ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ ପାଇଁ ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ହିତାଧିକାରୀ ବ୍ୟବହାର କରିବେ। ଏହି ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଆଇଏମଡି କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ସମେତ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୋଆ ଅଧ୍ୟାପକ ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ତଥା ବିଶ୍ଳେଷଣିତ ତଥ୍ୟ ତଥା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ପାଣିପାଗ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଉତ୍ପାଦ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.